Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez Miasto Rybnik we współpracy z SARP Oddziałem Katowice było opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy stadionu miejskiego w Rybniku zlokalizowanego przy ul. Gliwickiej 72. W zakres opracowania wchodziło zagospodarowanie terenu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i komunikacyjną, z uwzględnieniem etapowania inwestycji.
Należało zaprojektować rozwiązania, które dostosują istniejący obiekt do aktualnych wymogów i standardów organizacji zawodów sportowych oraz imprez masowych, w tym m.in.:
Maksymalny planowany koszt realizacji inwestycji - 160 000 000 zł brutto
Maksymalny planowany koszt wynagrodzenia projektanta nie przekroczy kwoty 8 125 000 zł brutto
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
MAMGUSTA Architekci
mamgusta.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za lekkość, elegancję i konsekwencję odpowiedzi na zadanie konkursowe. Obiekt poprzez swoją monochromatyczną otwartą strukturę, nie dominuje mimo swojej wielkości, a wzbogaca przestrzeń miasta. Dobrze komponuje się w terenie, wykorzystuje właściwie różnice w terenu oraz w zrównoważony sposób angażuje całą przestrzeń trafnymi dyspozycjami przestrzennymi poszczególnych funkcji. Stadion ma szansę stać się symbolem nowoczesnego, transformującego się miasta.
Wenzel+Wenzel
wenzel-wenzel.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Projekt otwiera otoczenie stadionu dla mieszkańców poza czasem związanym zawodami sportowymi. Przezierna i elegancka struktura elewacji oraz konstrukcji nie dominuje przestrzeni tej części miasta.
90 Architekci
a90.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznaje się za wyrazistą kompozycję przestrzenną i otwarcie obiektu na strefę otaczającego zalewu. Praca daje właściwe dyspozycje komunikacyjne dla całości zespołu urbanistycznego i bardzo dobrze planuje urbanistykę wokół stadionu oferując atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców dostępną poza rozgrywkami.
ARCHiTEKT studio projektowe
architekt-sp.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za płynne i organiczne wkomponowanie struktury w istniejącą przestrzeń wokół stadionu. Zastosowanie drewna w konstrukcji i wewnętrznej strukturze obiektu oraz gabionowej struktury wykorzystującej odzyskiwane z istniejącego obiektu kruszywo rozbiórkowe dobrze wpisuje się we współczesne myślenie ekologiczne.